21 травня 2025 року кафедрою англійської філології та методики викладання іноземної мови було проведено онлайн-конференцію «Бакалаврські читання: форум молодих англістів». 79 студентів 4 курсу денної та заочної форми навчання мали виступити з результатами своїх наукових досліджень. Робота у дев’яти секціях велася за такими темами, як «Проблеми англомовних дискурсів» (модератор секції: канд. філол. наук, доц. Шпак О. В.); «Дослідження дискурсивної та комунікативної особистості» (модератор секції: канд. філол. наук, доц. Набокова І. Ю.); «Лінгвостилістика. Проблеми англомовної реклами» (модератор секції: канд. філол. наук, доц. Матюхіна Ю. В.); «Медіадискурс. Мультимодальність» (модератор секції: доктор філософії, доц. Ніколаєнко В. О.); «Еколінгвістика. Лінгвістичний аналіз наративу» (модератор секції: канд. філол. наук, доц. Шастало В. О.); «Лінгвокультурні дослідження та гендерні студії» (модератор секції: канд. філол. наук, доц. Кукушкін В. В.); «Формування англомовної компетентності. Проблеми перекладу» (модератор секції: канд. філол. наук, доц. Нефьодова О. Д.); «Особливості використання цифрових технологій у викладанні іноземної мови» (модератор секції: доктор філософії, доц. Власова В. П.); «Актуальні питання методики викладання англійської мови» (модератор секції: канд. філол. наук, доц. Кузнєцова О. В). На засіданнях секцій також були присутні студенти молодших курсів, а також колеги – професори, викладачі та наукові керівники доповідачів.
Як підсумок роботи секцій було відмічено високий рівень підготовки студентських доповідей, ретельний виклад висновків досліджень, творчий підхід до створення слайдів презентацій. Переважну більшість доповідей було оцінено на 10 балів із 10 можливих. У привітній обстановці конференції доповідачам ставилися питання за темами їхніх розвідок, виносилися зауваження щодо змісту слайдів презентацій, регламенту доповідей, надавалися поради стосовно перспектив досліджень.Засідання секцій проводилося на відповідному академічному рівні, доповіді зроблені на високому науковому та методичному рівні, жваво обговорювалися учасниками.Студенти висловили щиру подяку своїм науковим керівникам, керівникам секцій та організаторам конференції.
За результатами роботи у секціях було названо найкращі доповіді, представлені такими студентами:
1. Афанасьєв Дмитро «Основні різновиди помилок у машинному перекладі та способи їх попередження» (науковий керівник – доц. Нефьодова Олена Дмитрівна);
2. Жук Антон «Лексико-семантичні характеристики коментарів в англомовному Інстаграмі, присвяченому війні в Україні» (науковий керівник – проф. Бондаренко Євгенія Валеріївна);
3. Костенко Єлизавета «Сучасні підходи до методики викладання англійської мови у вищих навчальних закладах» (науковий керівник – доц. Алексєєва Марія Ігорівна);
4. Кучер Тетяна «Новітні методи викладання іноземної мови за професійним спрямуванням у ВНЗ» (науковий керівник – доц. Алексєєва Марія Ігорівна);
5. Логвин Дар'я «“They” як гендерно-нейтральний займенник» (науковий керівник – доц. Кукушкін Владислав Валерійович);
6. Меркулова Арина «Оптимізація балансу TTT та STT як метод підвищення активної участі студентів у навчальному процесі» (науковий керівник – доц. Кузнєцова Ольга Володимирівна);
7. Нечипорук Яна «Мовні інструменти політичного впливу в англомовних медіа» (науковий керівник – доц. Язловицька Олена Володимирівна);
8. Приходько Каріна «Формування навичок персуазивного мовлення студентів мовних спеціальностей» (науковий керівник – доц. Набокова Ірина Юріївна).
9. Сашиліна Елла «Методичні переваги навчання іноземній мові за допомогою мультимедійних засобів» (науковий керівник – доц. Алексєєва Марія Ігорівна).
Тож вітаємо наших студентів з успішним завершенням бакалаврської роботи і бажаємо наснаги та нових наукових досягнень!
Онлайн-візити амбасадорів: факультет іноземних мов у гостях у школярів
У квітні амбасадори факультету іноземних мов ХНУ імені В.Н. Каразіна провели низку онлайн-зустрічей зі школярами Харківської області. Студенти першого курсу завітали в онлайн-форматі до учнів старших класів харківських ліцеїв № 43, № 66, № 46, № 161, №178, «Імпульс», КЗ «Богодухівський ліцей» №2, КЗ «Пісочинський ліцей «Мобіль»», КЗ «Чемужівський ліцей» та «Великоберезнянський ліцей» Закарпатської області.Під час віртуальних зустрічей з майбутніми абітурієнтами наші амбасадори розповіли про студентське життя на факультеті іноземних мов: навчальні програми, міжнародні можливості, позааудиторні активності та перспективи після випуску. Вони поділилися власним досвідом, порадили, як готуватись до вступу, та відповіли на численні запитання школярів. Також із радістю зазначимо, що цього року наші амбасадори поспілкувались із школярамине тільки нашої області, а й Закарпатської, розширюючи географію представлення Каразінського університету!Щиро дякуємо всім школам за відкритість до співпраці! Запрошуємо учнів приєднуватися до каразінської спільноти та обирати факультет іноземних мов!
Результати проєктної діяльності наочно: “Освіта без кордонів” — студенти-філологи презентували цифрові мікроуроки
29 квітня 2025 року на факультеті іноземних мов Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна відбулося відкрите заняття на тему «Освіта без кордонів: цифрові інструменти в дії». Захід проходив у межах вибіркової навчальної дисципліни для здобувачів бакалаврського рівня вищої освіти — «Вступ до інтегрованого навчання предмета та іноземної мови».
Цей курс є результатом роботи команди міжнародного освітнього проєкту Erasmus+ MultiEd, спрямованого на впровадження методології CLIL (інтегроване навчання предмета та мови) у підготовку майбутніх фахівців. Під керівництвом викладачки кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови — кандидатки педагогічних наук, доцентки Котової А. В., студенти впевнено продемонстрували свої методичні, лінгвістичні та цифрові знання й навички.
Із вступним словом виступила менеджерка проєкту DigiFLEd від університету — кандидатка філологічних наук, доцентка Олійник Н. А. Вона ознайомила присутніх із ключовими цілями та завданнями проєкту, підкресливши його значущість для модернізації освітнього процесу факультету через інтеграцію цифрових технологій у викладання іноземних мов.
Мікровикладання: цифрові формати, реальні теми.
Основна частина заняття була присвячена студентським презентаціям у форматі мікронавчання — коротких навчальних блоків, які концентруються на окремій темі чи навичці та дозволяють засвоювати матеріал ефективно та у зручному форматі.
Студенти першого курсу —
Руслана Шкарлат, Анастасія Баско, Катерина Залазаєва, Марія Рудакова, Неллі Пелехата та Поліна Тельна — представили мініуроки з тем:
• “Small Wins, Big Results: Mastering Motivation and Rest”
• “Flowers Need Time to Bloom, So Do You”
• “How Does Your Memory Work?”
Презентації супроводжувались використанням елементів електронного навчання, інтерактивних застосунків Kahoot і Padlet, а також включали відеофрагменти, що зробило заняття динамічним, наочним і сучасним.
Обговорення і перспективи
Наприкінці заходу учасники обговорили ідею створення неформальних зустрічей за підтримки проєкту DigiFLEd, під час яких студенти та викладачі зможуть обмінюватися досвідом, ідеями та методичними матеріалами з викладання іноземних мов із застосуванням цифрових технологій (Teaching Talks).
Щиро дякуємо всім учасникам освітнього процесу та командам проєктів MultiEd і DigiFLEd за плідну співпрацю!
Запрошуємо усіх охочих долучатися до подальших заходів, організованих факультетом іноземних мов, і розвивати разом із нами сучасну цифрову освіту!
Шановні студенти!
Запрошуємо вас на відкрите заняття «Освіта без кордонів: цифрові інструменти в дії», присвячене обміну досвіду з використання цифрових технологій в онлайн-
навчанні та викладанні! Цей захід проводиться в рамках освітнього проєкту Erasmus+ DigiFLEd «Модернізація університетських освітніх програм з іноземних мов на основі інтеграції з інформаційними технологіями».
Викладач: КОТОВА Анна Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови
Організатор: факультет іноземних мов Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
Дата: 29 квітня
Час: 10:10
Посилання на зустріч: https://us02web.zoom.us/j/85244853088?pwd=G1oCJ7bAEglS48PaAunfZxgI0ncuI1.1
На зустріч запрошуються студенти, які:
Участь у заході безкоштовна.
Викладачі кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови увійшли в журі Каразінського колоквіуму для учнів 9–11-х класів
11−12 квітня 2025 року на базі Каразінського університету відбулася ХХIVвідкрита конференція-конкурс «Каразінський колоквіум» для учнів 9–11-х класів закладів загальної середньої освіти.
У межах заходу працювали різноманітні секції, зокрема й ті, що були присвячені лінгвістичним і культурознавчим аспектам англійської мови. Активну участь у роботі конференції взяли викладачі кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мовиТрач Христина Володимирівна, Негода Ліна Олегівна та Вакуленко Анастасія Ігорівна, які виступили у ролі членів журі учнівських дослідницьких проєктів у секціях «Slangasspeechpollutionorpartofsocialculture» та «CulturalcomponentofEnglishidioms».
Конференція вкотре продемонструвала високий рівень підготовки учнів, їхню зацікавленість у науковій діяльності та прагнення до поглибленого вивчення іноземних мов. Захід сприяв розвитку критичного мислення, навичок наукового дослідження та презентації результатів власної роботи.
Щиро дякуємо учасникам за змістовні наукові розвідки та бажаємо натхнення й нових звершень у майбутніх дослідженнях!
Шановні студенти!
За результатами зустрічі із роботодавцем Kharkiv IT-Cluster пропонуємо вам анонс їхнього пошуку інтернів: https://t.me/openit2/3812
Дедлайну немає, але через через тиждень плануються перші співбесіди, якщо будуть кандидати.
До уваги студентів 4 курсу (заочна форма навчання)!
Установча конференція 27.03.2025
Пакет документів для проходження педагогічної практики:
Контакти керівників практики від університету та від баз практики (шкіл)
2. План-конспект відкритого заняття
3. План-конспект виховного заходу
4. Звіт
6. Інструктаж (за окремим посиланням)
Власова В.П., Язловицька О.В. Педагогічна та асистентська практика : Навчально-методичний посібник для здобувачів освіти факультету іноземних мов. Харків: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2024. 116 с.
Заняття з граматики для студентів, що вивчають англійську як другу іноземну мову, проведено фахівцем із Польщі.
Сьогодні, 28 березня, завершується цикл занять з англійської граматики, який, за запрошенням доцента Ірини Руднєвої, проводила Katarzyna Logozna Wypych, MA (Department of American Literature and Culture, The John Paul II Catholic University of Lublin, Poland).Заняття проходили для студентів груп КМП-11 та НМП-11, сприяючи поглибленню їхніх знань з англійської мови та вдосконаленню граматичних навичок.
10 та 11 березня 2025 р. відбулись засідання робочої групи ОПП «Англійська мова та література і переклад та друга іноземна мова» (освітній рівень – перший (бакалаврський) та кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови, присвячені змінам, яких потребує програма, за результатами громадського обговорення, що тривало з 15 лютого по 7 березня. Було вирішено увести в цикл загальної підготовки обов’язкову дисципліну «Вступ до літературознавства», а в цикл фахової підготовки – обов’язкову дисципліну «Англо-американська література в культурному просторі України» та уточнити назву освітнього компоненту 2.9 у редакції «Методика навчання іноземних мов у ЗЗСО». За пропозицією здобувачів освіти по-новому форматовано низку вибіркових компонентів, пропонованих у межах цієї освітньої програми. Дякуємо рецензентам, роботодавцям та всім нашим стейкголдерам за слушні поради та пропозиції!
10.03.2025 та 11.03.2025 було проведено засідання робочої групи ОПП «Середня освіта (англійська мова, друга іноземна мова та зарубіжна література)» та засідання кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови, присвячені змінам, яких потребує програма, за результатами громадського обговорення, що тривало з 15 лютого по 7 березня. Було вирішено увести в цикл загальної підготовки освітній компонент «Вступ до літературознавства», а в цикл фахової підготовки – «Література Великої Британії та США», уточнити назву ОК 2.12 у редакції «Методика навчання іноземних мов у ЗЗСО»
3 березня 2025 р. кафедрою англійської філології та методики викладання іноземної мови в межах програми міжуніверситетської співпраці Аврора+ було організовано проведення відкритої лекції проф. Девіда Лівінгстона (кафедра англістики та американістики факультету мистецтв університету Ф. Палацького в м. Оломоуц, Чехія). Проф. Лівінгстон, який вже декілька років у якості візит-лектора зустрічається зі студентами факультету іноземних мов Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, присвятив свою лекцію “Shakespeare(‘s) Lives: AdaptationsoftheBardinContemporaryEnglishLanguageLiterature” творчим адаптаціям спадщини В. Шекспіра в сучасній англійській та американській літературах. Лекцію відвідали студенти 3 курсу факультету іноземних мов в рамках вибіркового курсу "Література Великої Британії та США". Студенти високо оцінили проведену лекцію та залишились в захваті від представленого матеріалу і підтримали пропозицію проф. Лівінгстона продовжити традицію гостьових лекцій. Дуже дякуємо нашому колезі, проф. Лівінгстону за цю ініціативу!
12 лютого 2025 року відбулось засідання робочої групи ОПП «Англійська мова та література і переклад та друга іноземна мова» (освітній рівень – перший (бакалаврський). Гарант програми, д.філол.н., проф. Солощук Л. В. доповіла присутнім про проведений під час зимових канікул моніторинг стейкголдерів, здобувачів освіти, роботодавців та випускників програми, а також про опитування членів групи забезпечення. Були обговорені пропозиції щодо оптимізації комплексу освітніх компонентів та ухвалено рішення врахувати отримані рекомендації під час роботи над новою редакцією програми.
12.02.2025 пройшла зустріч робочої групи ОПП "Середня освіта (англійська мова, друга іноземна мова та зарубіжна література)" під час якої обговорювалися зміни, які пропонуються для поліпшення цієї ОПП.
28 січня 2025 року старшокласники з Університетського ліцею завітали до Каразінського університету, щоб привітати старіший заклад вищої освіти міста Харкова з 220-річчям від дня заснування. У безпечному просторі Karazin Hubз ними зустрілись представники факультету; на заході від кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови була присутня її завідувачка, Морозова І.І. Вона познайомила учнів із історією університету та факультету, розповіла про освітні програми, які пропонуються здобувачам вищої освіти, дисципліни, що входять в ці програми, можливості академічних обмінів під егідою Еразмус+. Насамкінець школярі виконали тренувальні завдання до НМТ з англійської мови, розроблені кафедрою.
Доцент кафедри англійської філології та методии викладання іноземної мови Валерія НІКОЛАЄНКО взяла участь у семінарі, присвяченому образ-схемам "The 8th Image Schema Day" (Bolzen-Bolzano, Italy, 27-28 листопада 2024). Вона виступила із доповіддю на тему "Left-right spatial orientation in dream reports: Image schemas and interactional dynamics", в якій презентувала результати свого пілотного дослідження патернів, асоційованих з образ-схемами в сновидіннях. Обговорення доповіді із колегами дало можливість згенерувати нові ідеї стосовно цього продовжуваного дослідження, та отримати фідбек. Інші доповіді дводенного семінару включали роботу із метафорами та когнітивним підгрунтям образ-схем, а також технології комп’ютерного аналізу, що спираються на образ-схеми.
20 листопада 2024 року кафедрою англійської філології та методики викладання іноземної мови факультету іноземних мов було проведено ХХІІ студентську наукову конференцію «Каразінські читання. Іноземна філологія: пошук молодих. До 220-річчя від дня заснуванняХарківського національного університету імені В. Н. Каразіна». Конференція проводилася в онлайн форматі на платформі Zoom. Початок роботи секційних круглів столів було призначено на 13:40, тому студенти усіх курсів мали можливість відвідати секції разом з їхніми кураторами під час кураторської години. На конференції відбувся попередній захист дипломних робіт студентів ІІ курсу магістратури денної та заочної форми навчання у наступних секціях: «Проблеми англомовних дискурсів» (модератор секції – канд. філол. наук, доцент Матюхіна Ю. В.), «Дослідження дискурсивної особистості» (модератор секції – канд. філол. наук, доцент Набокова І. Ю.), «Еколінгвістика. Лінгвістичний аналіз наративу» (модератор секції – канд. філол. наук, доцент Шпак О. В.), «Лінгвокультурні дослідження та гендерні студії» (модератор секції – канд. філол. наук, доцент Язловицька О. В. ), «Медіадискурс. Мультимедійні технології» (модератор секції – доктор філософії, доцент Власова В. П.).
Молоді науковці кафедри скористувалися можливістю у теплій, доброзичливій атмосфері представити результати своїх досліджень, обговорити питання за тематикою своїх розвідок, відповісти на додаткові питання, які виникали під час їхніх доповідей. Професорами кафедри було висловлено зауваження, поради та рекомендації стосовно презентацій та викладення матеріалу досліджень. Роботу студентів-магістрів було позитивно оцінено. Найкращими по секціях було названо доповіді Голікова Л. (наук. керівник – доцент Нефьодова О.Д.), Зінкоєвої Ю. (наук. керівник – доцент Шастало В.О.), Коряк О. (наук. керівник – доцент Морозова І.І.), Огірняк С. (наук. керівник – доцент Набокова І.Ю.), Уварова М. (наук. керівник – професор Бодаренко Є.В.), Яцини В. (наук. керівник – доцент Кузнецова О.В.).
Молодим дослідникам побажали успіхів на захисті кваліфікаційних магістерських робіт та натхнення у майбутніх наукових розвідках.
13 листопада на факультеті іноземних мов відбулася онлайн-зустріч із представником «EducationUSA Ukraine» як мережі, що діє під егідою Державного Департаменту США. Захід був організований кафедрою англійської філології та методики викладання іноземної мови по результатах участі її представників у Літній школі з віддаленого навчання для методистів та вчителів англійської мови в серпні цього року.
Під час заходу студенти ознайомилися з процедурою вступу до закладів вищої освіти у Сполучених Штатах Америки.Представники Американських Рад в Україні підкреслиливажливість свідомого вибору університету та спеціальності, а також основні кроки підготовки до процесу подання документів. Учасники зустрічі долучилися до обговорення особливостей написання мотиваційного листа, отримали поради для створення якісної характеристики та почули про можливості звернутися по допомогу зі вступом та коригуванням шляху підготовки до команди «EducationUSA Ukraine».
У секції питання-відповіді студенти змогли додатково дізнатися про доступні програми з часткового покриття витратта специфіку надання фінансової допомоги іноземним студентам з боку університетів США.
Сьогодні, 06 листопада 2024 р., після майже чотирирічної вимушеної перерви студенти першого курсу факультету іноземних мов Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна відвідали Музей історії їхньої Alma Mater. Захід був організований кураторами академічних груп кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови у партнерстві із науковими співробітниками музею, які провели захоплюючу екскурсію стежками багатої та захоплюючої історії каразінського. Дякуємо за можливість дізнатися більше про наше славетне минуле! Нам є, чим пишатись!
6 листопада 2024 року відбувся регіональний семінар «Cучасний стан системи забезпечення якості вищої освіти в Україні: виклики та перспективи», організований Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти. На заході представники Національного агентства презентували учасникам зміни в законодавстві та нові правила акредитації освітніх програм, а саме: нове Положення про акредитацію ОП, стандарти вищої освіти та постакредитаційний моніторинг ОП. Факультет іноземних мов на семінарі представляли декан, к.філол.н, доц. Віротченко С.А., та завідувач кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови, к.філол.н, доц. Морозова І.І.
31 жовтня 2024 року факультет іноземних мов взяв участь в університетському заході для школярів KarazinWeekendsLegacy.
Кафедру англійської філології та методики викладання іноземної мови представляла в.о. завідувача Морозова І.І. Вона запропонувала майбутнім абітурієнтам перевірити свої знання з аспекту використання англійської мови в форматі національного мультипредметного тесту. Це завдання було підготовлено доцентом кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови Набоковою І.Ю, експертом та айтем-райтером УЦОЯО. Під час перевірки школярі активно відповідали, ставили питання, жваво цікавились граматичними правилами та особливостями вживання лексичних одиниць англійської мови. Чекаємо на нові зустрічі з харківськими школярами та бажаємо всім успіхів під час вступної кампанії!
Списки студентів на вибіркові дисципліни кафедри англійської філології та методики викладання іноземної мови на І семестр 2023/2024 н.р.