Якість освіти

Звіт про вхідний контроль з іноземної мови 2023-2024 навчального року


КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ ЩОДО РОЗВИТКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ У СФЕРІ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Україна підтвердила свій європейський вибір та зовнішньополітичний вектор (Конституція України), прихильність до європейської інтеграції та глобалізації (Угода про Асоціацію між Україною та ЄС, членство в Європейському просторі вищої освіти, Європейському науковому просторі, інших міжнародних інституціях, партнерствах і співробітництвах). Україна визнає вищу освіту як двигун соціальної трансформації, а англійську мову як ключову компетенцію в умовах інтеграції та глобалізації економіки, інструмент міжнародного спілкування, засіб приєднання до європейського освітнього, наукового та професійного простору, умови ефективної інтеграції та фактору економічного зростання країни.

Важливість англійської мови длядоступу та розширення освітніх і професійних можливостей людини визнається Україною і відображена в ряді національних стратегій та ініціатив, де володіння англійською мовою є центральним, включаючи:

• визнання необхідності забезпечити конкурентоспроможність українських вчених та випускників на національному та міжнародному рівнях;

• прагнення до інтернаціоналізації вищої освіти;

• програми для академічної та освітньої інтеграції в межах ЄС;

• обов'язковість вивчення англійської мови у початковій та середній освіті;

• вивчення та застосування досвіду проекту «Англійська для університетів», який підтримав запровадження та поширення в університетах англійської мови професійного спрямування та викладання фахових дисциплін англійською мовою;

• прийняття Національної рамки навчальної програми з англійської мови професійного спрямування для використання в університетах України

• поширення Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти (CEFR) для визначення рівня володіння англійською мовою в Україні;

• визначення вивчення іноземних мов, зокрема англійської, пріоритетом внутрішньої політики в стратегічних документах України. Так, Стратегія сталого розвитку "Україна- 2020" в межах «Програми популяризації України у світі та просування інтересів України у світовому інформаційному просторі» передбачає підсилення інституційної спроможності для здійснення міжнародних стратегічних комунікацій; збільшення та оптимізації присутності України на міжнародних заходах та майданчиках; присутності у міжнародному академічному, культурному та громадському середовищі. При цьому одним зі стратегічних індикаторів реалізації Стратегії є «75 відсотків випускників загальноосвітніх навчальних закладів володітимуть щонайменше двома іноземними мовами, що підтверджуватиметься міжнародними сертифікатами»;

• приєднання до GoGlobalта прийняття Національної програми вивчення та популяризації іноземних мов «Україна speaking»;

• проведення року англійської мови в Україні (2016) тощо.

1.МЕТА

Метою державної політики щодо розвитку англійської мови у вищій освіті в Україні є створення можливостей для культурного, освітнього та професійного розвитку і процвітання кожного громадянина, сприяння інтеграції та економічному зростанню закладів вищої освіти, підвищенню якості освітніх послуг в сфері вищої освіти України, сприяння реалізації європейських та глобальних прагнень України та її економічному зростанню.

2. СФЕРА ДІЇ

Сфера дії державної політики щодо розвитку англійської мови у вищій освіті в Україні охоплює:

• Викладання англійської мови як іноземної, зокрема англійської мови професійного спрямування (English for Special Purposes - ESP)

• Викладання фахових дисциплін англійською мовою як складової україномовної програми (English as Medium of Instruction for Ukrainians - EMI-u)

• Забезпечення повної освітньої програми англійською мовою для іноземних студентів (English as Medium of Instruction for Foreigners - EMI-f)

3. АНАЛІЗ СТАНУ РОЗВИТКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ У ВИЩІЙ ОСВІТІ

Два нещодавніх дослідження містять детальний аналіз поточного стану вивчення та використання англійської мови у закладах вищої освіти в Україні (з особливою увагою до англійської мови професійного спрямування (ESP) та викладання фахових дисциплін англійською мовою (EMI). Рекомендації в цих дослідженнях дають великий поштовх для розробки державної політики щодо англійської мови у вищій освіт. Зокрема, було запропоновано:

• Університетам переглянути та, де це необхідно, збільшити кількість годин, виділених на курси ESP

• Забезпечити більш ефективну координацію EMI в середині закладів

• Покращити у закладах підтримку викладачів EMI, включаючи підвищення кваліфікації з англійської мови

• Запровадити нові форми спільного професійного розвитку, що відповідає потребам викладачів як в ESP, так і в EMI

• Перевіряти володіння англійської мови студентами перед тим, як вони відвідують лекції англійською мовою

• Забезпечити додаткову підготовку викладачів англійської мови професійного спрямування та завідувачів кафедр іноземних мов з питань оцінювання мовної компетентності

• Переглянути зміст професійного розвитку викладачів як в ESP, так і в EMI, зокрема забезпечити формування педагогічних навичок.

Цей політичний документ спрямований на вирішення цих та інших питань, а також на те, як можна підвищити якість викладання, вивчення та використання англійської мови у закладах вищої освіти України для підтримки вищезазначених національних стратегій.

4. ВІЗІЯ ЩОДО РОЗВИТКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ У ВИЩІЙ ОСВІТІ В УКРАЇНІ

Нижче представлена візія щодо розвитку англійської мови у ЗВО в Україні. Ця візія є основою для конкретних рекомендацій.

Відповідно до цієї візії, до 2025 року стан розвитку англійської мови у вищій освіті Україні буде характеризуватися так:

• Підвищення рівня володіння англійською мовою випускниками закладів вищої освіти

Випускники українських університетів мають рівень англійської мови, що дозволяє їм повноцінно і адекватно брати участь у освітньому та професійному житті як на національному, так і на міжнародному рівні (випускники всіх рівнів мають володіти англійською мовою на рівні не нижче В2).

• Підвищення рівня володіння англійською мовою викладачами

Більшість викладацького складу мають рівень володіння англійською мовою, що дозволяє їм повноцінно і належним чином брати участь у освітньому, науковому та професійному житті як на національному, так і на міжнародному рівні.

• Покращений статус англійської у вищій освіті (більша увага англійській мові)

Англійська мова визнається ключовою компетентністю сучасної людини, ключовим інструментом міжнародного спілкування в академічному та професійному житті та для розвитку країни в цілому, засобом доступу до знань, умовою ефективної світової інтеграції та фактором економічного зростання країни.

Високоякісні методи викладання

При викладанні ESP і EMI застосовуються методи, що забезпечують формування цільових компетентностей та орієнтовані на студента, які сприяють самостійності, залученню та мотивації студентів.

• Релевантний зміст дисциплін ESP

Дисципліни ESP базуються на лексиці та завданнях, які відповідають поточним та майбутнім потребам студентів і національному та (або) світовому ринкам праці.

• Ефективні системи оцінювання

Оцінювання вивчення англійської мови характеризується високоякісними процедурами, які сприяють навчанню, відповідають цілям оцінювання, є прозорими і, у випадку національних іспитів, стандартизованими.

• Спільнота стейкголдерів

Стейкголдери (вчителі, викладачі, студенти, роботодавці, уряд та університетська адміністрація, неурядові організації) визнають цінність англійської як міжнародного засобу комунікації та співпрацюють у створенні середовища, що сприяє якісному викладанню, вивченню та використанню англійської мови в Україні.

• Доступ до ресурсів

Викладачі та студенти ESPта EMIмають доступ до широкого спектру високоякісних ресурсів і використовують їх для досягнення ефективного викладання та навчання.

• Покращена репутація

Якість курсів та програм ESP та EMI у ВНЗ України визнається на рівні закладу, на національному та міжнародному рівнях (наприклад, нагородження, конкурси та рейтинги) та сприяє покращенню репутації України як країни, що надає якісну освіту та є привабливою для студентів, та сприяє залученню іноземних студентів.

• Підвищення академічної мобільності

Існують та використовуються механізми для полегшення двосторонньої академічної мобільності зростаючої кількості ВН та студентів.

• Підтримка безперервного професійного розвитку

Уряд та університети визнають важливість високоякісного викладання та створюють можливості для вихідного та постійного професійного розвитку професорсько- викладацького складу, що забезпечує ESP та EMI.

• Систематичне забезпечення якості

Курси та програми ESP та EMI регулярно проходять внутрішнє та зовнішнє оцінювання якості вищої освіти і регулярно переглядаються та оновлюються.

Моделі співфінансування

Фінансування для підтримки реалізації цього 2025 бачення відбувається з цілого ряду джерел, включаючи уряд, державно-приватні партнерства, а також національних та міжнародних програм.

5. ЗАВДАННЯ

Завдання державної політики щодо розвитку англійської мови у вищій освіті в Україні відповідно до мети включають:

• удосконалення законодавства для підтримки розвитку англійської мови в сфері вищої освіти;

• встановлення вимог до рівня володіння англійською мовою на різних етапах освітнього континууму;

• сприяння трансформації статусу англійської мови

6. РЕКОМЕНДАЦІЇ. АНГЛІЙСЬКА МОВА ПРОФЕСІЙНОГО СПРЯМУВАННЯ

Англійська мова є ключовим інструментом для міжнародного спілкування, і високий рівень володіння англійською мовою серед випускників дозволить їм повноцінно і ефективно брати участь у професійному та академічному житті.

На шляху України до глобалізації, англійська мова визнається ключовою компетентністю в умовах інтеграції та глобалізації економіки, інструментом міжнародного спілкування та засобом приєднання до європейського освітнього, наукового та професійного простору. Важливість англійської мови для розширення освітніх і професійних можливостей людини визнається Україною й відображена в ряді національних стратегій та ініціатив.